Czym jest choroba Parkinsona


Choroba Parkinsona zaliczana jest do tzw. Schorzeń zwyrodnieniowych mózgu. W mózgu osoby chorej stale dokonują się zmiany – zanikają komórki nerwowe części mózgu nazywanej istotą czarną, znajdującej się w tzw. śródmózgowiu pnia mózgu. Te komórki, które w skutek choroby Parkinsona ulegają zagładzie odgrywają kluczową rolę w ruchu zależnym od woli człowieka.

Ponadto komórki te dostarczają do wielu obszarów mózgu substancję zwaną dopaminą (dzięki niej przekazywane są impulsy nerwowe służące poruszaniu się). To właśnie dlatego pozornie niewielkie uszkodzenie mózgu prowadzi do tak poważnych konsekwencji.

Uwaga! Niniejszy serwis poświęcony chorobie Parkinsona i badaniu DNA ma charakter jedynie informacyjny. NIE wykonujemy badań w kierunku określenia genetycznych predyspozycji do wystąpienia choroby Parkinsona.

Główne objawy choroby Parkinsona to:

  • spowolnienie ruchów,
  • upośledzenie koordynacji ruchowej i równowagi,
  • drżenie rąk, ramion, nóg, żuchwy i twarzy,
  • sztywność kończyn i tułowia.
Objawy te z czasem coraz bardziej się nasilają. Z czasem stają się bardzo uciążliwe dla pacjenta, pojawiają się trudności z chodzeniem, mówieniem,  oraz wykonywaniem prostych czynności życiowych tj. przewracaniem się z boku na bok w łóżku . U 75% pacjentów obserwuje się drżenie pozostających w spoczynku dłoni. Najbardziej dokuczliwe dla pacjenta są tak zwane pierwotne objawy choroby Parkinsona: sztywność mięśni, drżenie, powolność i ubóstwo ruchów, trudności w utrzymaniu równowagi i w chodzeniu.


KTO CIERPI NA CHOROBĘ PARKINSONA

Na chorobę Parkinsona cierpi już około 60 tysięcy Polaków. Dotyka ona prawie 1,5 % populacji powyżej 65 roku życia i stanowi poważny problem nie tylko medyczny ale przede wszystkim społeczny. Choroba  dotyka w równym stopniu kobiety oraz mężczyzn. Nie mają tutaj znaczenia ani warunki ekonomiczne ani społeczne ani też geograficznie. Jedynym kryterium odgrywającym ważną rolę w przypadku choroby Parkinsona jest kryterium wieku.

Wyżej wspomniane schorzenie dotyczy głównie osób powyżej 50 roku życia. Objawy chorobowe pojawiają się zwykle około 60 roku życia.  Coraz częściej jednak pojawiają się przypadki chorych, którzy mają mniej niż 40 lat  (5-10% wszystkich zachorowań).
Comments